Skip to main content

Jovan Dučić i Banovo brdo, drugi deo

Jovan Dučić i Banovo brdo


   Voleo da kaže da mu ne treba stalno prebivalište u Beogradu, jer će jednoga dana bar jedna ulica nositi njegovo ime — što se i tokom sedamdesetih godina prošlog veka i dogodilo. Tako da baš ovde na Čukarici imamo ulicu nazvanu po njemu, ipak, 1936. godine, u svojoj šezdeset petoj godini, kupuje kuću i okućnicu. U tom trenutku je poslanik Kraljevine Jugoslavije u Rimu. Nasleđuje na toj dužnosti svog velikog prijatelja, pesnika Milana Rakića.

   Kuću i plac kupuje od prijatelja — trgovca Moše Josifa i pijanistkinje Sofije Soke Josif, roditelja budućeg akademika Enrika Josifa, autora čuvene fraze „Srbi su nebeski narod“.

   Godine 1937. Dučić dobija unapređenje i odlazi kao ambasador u Bukurešt. To je prva jugoslovenska ambasada, pošto su do tada sve bile poslanstva. Iz tog razloga, pre Dučića, diplomate najvišeg ranga su imale zvanja poslanika, što nema veze sa današnjim značenjem reči „poslanik“ u parlamentu.

   Dok je kao ambasador boravio u Bukureštu, 6. novembra 1939. godine, Dučić kupuje još jedan plac na Banovom brdu, odmah pored prethodno kupljenog. Ovaj put plac kupuje od Ljubice Todorović, unuke Matije Bana. Upravo tu, u tom činu, dogodila se simbolična konekcija dva velikana: Matije Bana i Jovana Dučića.

   Tako se ukrštaju životne putanje dvojice velikana sa juga — iz primorskog kraja — koji su, umesto morskih vidika, izabrali brežuljke, šumu i čist vazduh Banovog brda, koje je Vlada Ilić, najznačajniji beogradski gradonačelnik, nazvao „vazdušnom banjom Beograda“.

   Do sada ste već mogli videti skenirane zapisnike o kupovini ovih placeva. Ta dva dokumenta, sam sačuvao u knjizi „Kulturna baština Čukarice“, i oni predstavljaju neprocenjivo blago. Samo na dva papira ispisana je istorija poslednjih dvesta godina Beograda. Ali u tim zapisnicima ne pojavljuju se samo imena potomaka Matije Bana i predaka akademika Enrika Josifa, već i jedno treće veliko ime iz vremena Kraljevine Jugoslavije — ime čuvenog beogradskog pesnika, pravnika i javnog mislioca Dragiše Vasića.

   S obzirom na to da je Jovan Dučić i 1936. i 1939. godine bio na diplomatskoj službi u inostranstvu, ugovore o kupovini imanja u Beogradu u njegovo ime je, na osnovu punomoćja, potpisao njegov prijatelj i kolega po peru — upravo Dragiša Vasić.

   Time dolazimo do još jedne, intimnije dimenzije života Jovana Dučića. Iako duboko romantičan i veliki ljubitelj — a često i ljubimac — lepšeg pola, nikada se nije oženio. Isto tako i njegova ljubav prema Beogradu, a posebno prema Banovom brdu, ostala je neostvarena.

   Šestojanuarsko bombardovanje Jugoslavije 1941. godine zateklo ga je na novom diplomatskom zadatku u Španiji. U aprilu, na železničkoj stanici u Madridu, dočekao je izbeglo osoblje poslanstva iz Rima. Poseban doček priredio je svom mlađem kolegi i književnom sabratu, Milošu Crnjanskom, kad penjući se na prvi stepenik vagona u kom se nalazila naša delegacija izgovara reči: ”Znajte i upamtite s kim ste putovali, a ako ne znate ja ću vam reći, Crnjanski, veliki pesnik, ostavljam vam u amanet da ga čuvate kao zenicu oka” . Delegacija je bila proterana iz fašističke Italije i na proputovanju kroz Frankovu Španiju, sa Lisabonom kao poslednjom evropskom stanicom i pogledom okrenutim ka Atlantiku.

   Dučić se priključuje ovoj grupi, i zajedno sa izbeglicama iz cele Evrope, svi se okupljaju u Lisabonu. Taj grad je 1941. godine bio neformalni centar evropske emigracije — političke, diplomatske, književne. Košnica naroda i sudbina, Lisabon tog doba predstavljao je simbol prekretnice. Tu, u okolini čuvenog hotela „Palasio“ u Estorilu, u atmosferi koja je više ličila na scenu romana nego na stvarnost, Dučić i Crnjanski provode nekoliko nedelja u razmišljanjima i razgovorima.

   Ovo vreme i ovaj susret poslužili su kao inspiracija savremenom srpskom piscu Dejanu Tiago Stankoviću za njegov roman „Estoril“, u kome je taj istorijski trenutak pretočen u prozu dostojnu evropske književne scene.

    Ubrzo potom, putevi dvojice velikana se razdvajaju — Crnjanski odlazi u London, gde će raditi pri izbegličkoj vladi Kraljevine Jugoslavije, dok Jovan Dučić odlazi u Ameriku. U Geriju, Indijana, nastavlja svoj književni rad i izdaje jedno od najveličanstvenijih dela srpske biografske proze — „Jedan Srbin diplomat na dvoru Petra Velikog i Katarine Prve“, posvećeno Savi Vladislaviću Raguzinskom.

   Veliki pesnik i diplomat preminuo je 7. aprila 1943. godine, na Blagovesti. Sahranjen je na srpskom pravoslavnom groblju manastira Svetog Save u Libertivilu. Njegova poslednja želja — da počiva u rodnom Trebinju — ispunjena je 2000. godine, kada su njegovi posmrtni ostaci svečano preneti u zavičaj. Opelo su tada služili trojica duhovnih velikana: patrijarh Pavle, mitropolit Amfilohije i vladika Atanasije Jeftić.

   Njegova želja da penzionerske dane provede na Banovom brdu, u domu koji je kupio sa nadom i ljubavlju, ostala je neispunjena. Ali ostala je ova priča — dokumentovana, istinita i duboko dirljiva.

    Kako sam već pomenuo, Jovan Dučić nije imao direktne naslednike. U testamentu napisanom u Americi 1942. godine, naslednikom je imenovao sestru Soku Andrić, kao i nekoliko bližih rođaka. Međutim, s obzirom na to da je testament napisan u inostranstvu, a da je nakon rata Jugoslavija ušla u okvire komunističkog bloka, deo dokumenta koji se odnosio na placeve na Banovom brdu nikada nije realizovan. I evo, više od osam decenija nakon njegove smrti, u katastru se oba imanja i dalje vode na ime Jovana Dučića.

   U želji da se barem simbolično oduži ovom velikom pesniku, Gradska opština Čukarica se pre izvesnog vremena obratila gradskoj komisiji za spomenike i spomen-obeležja sa inicijativom da se na uglu ulica Steve i Pere Todorovića postavi spomen-ploča sa natpisom „Dučićev plac“ i osnovnim biografskim podacima.

   Nadamo se da će ta ploča uskoro ugledati svetlost dana i da će se na taj način ispuniti barem jedan deo njegove želje, isto tako da Beograd, i Banovo brdo, ne zaborave velikog čoveka koji je svojim stihom, diplomatskim umećem i duhom zadužio srpsku kulturu i državnost.

 

   Hvala vam!

 

   U Beogradu, 20. septembar 2024. godine


   Turistička organizacija Čukarice - Dani evropske baštine 2024.

   Rute, mreže i veze

   Obraćanje Marka Mil Popovića  

   Muzej grada Beograda – Zavičajni muzej Žarkova

  

Popular posts from this blog

Umesto uvoda

Zovem se Marko Mil Popović. Odmah bih pojasnio moje srednje ime tj Mil. Pre svega u svetu književnosti i pisane reči postoji dosta Marka Popovića, tako da sem mene, jos trojica se bave pisanjem, plus do pre par godina najpoznatiji Marko Popović je bio naš čuveni arheolog, da i sa njim su me mešali.  Ovako Mil dobro zvuči, mada u google pretragama nekad se kao Marko Mil Popović pojavi i Marko Miljanov Popović, što realno i godi.  Da, Mil je inače delimično vezano za moje porodično nasleđe i imena u mojoj porodici, a delimično zaista ima i umetnički prizvuk, zvuči anglikanski poput Džona Stjuarta Mila.  Tako da, ja sam Marko Mil Popović i dobrodošli na moj blog. Da, bar jedna rečenica i o blogu. Planiram na njemu da vas upoznam sa nekim novim pričama i da polako spremam neku novu zbirku, a u trenucima kreativne dokolice ću vam predstavljati i pojedine isečke iz mojih romana i već napisanih priča. Uživajte! 

Topla noć beogradska

    Imao je osecaj da je ponovo lagao. Nije bilo namerno, jednostavno desilo se. Nije sad baš bila griža savesti, ali mogao je biti iskreniji. Ustao je iz kreveta i otišao na terasu. U neka ranija i sretnija vremena zapalio bi cigaru, ali nisu mu mnogo falile, jednostavno samo je duboko uzdahnuo i gledao u pravcu reke.      Svetla velegrada su se ogledala u reci, a on je i dalje razmišljao da li je bio samo neiskren ili je bio lažov. Zasto je morao da kaze da mu se dopada njen tekst i zasto joj je rekao da ga slobodno objavi. Znao je da je to tezak bofl, ali kako joj reći da je netalentovana. U tom prvom trenutku mu je izgledalo mnogo lakše, prakticnije da ne koristi energiju na razmisljanje i slaganje misli koje bi bile adekvatne, iskrene i možda bolne.     Udahnuo je duboko i dok je izdisaj uzlazio iz njegovih pluća, prelazeći preko resice i izlazeći kroz usta začuo je dubok gromki glas.     Pretoplo je noćas u Beogradu!     Okren...

Topla noć beogradska 3. deo

     Otpio je veliki gutljaj piva, ponovo mu je zafalila cigara, valjda mu je i dim iz lule otvorio apetit za duvanom. Baš mu je falilo da duboko udahne neku finu aromatičnu cigaru i da je propusti kroz nozdrve, pomislio je uh, kako bi to bilo lepo. Ponovo je uputio svoj pogled ka reci i svetlima koja su se prelamala u njoj, bio je u pravu ovaj gorostas sa Grenlanda, imao je Beograd svojih čari.    Eto baš večeras nikad nije bio lepši, mada i ovo pivo koje je uzeo je doprinosilo toj slatkoj maloj čari koja se rađala u njegovim mislima.     Taksi je stao ispred njegove zgrade. Iz njega su polako izlazili momak i devojka, ljubili su se i nisu obraćali previše pažnje da li ih neko gleda ili ne. To mu je čak pomalo bilo i slatko, setio se sebe kakav je nekad bio. Njih dvoje su brzo ušli u susedni ulaz i nestali u tami hodnika, dok je dizel motor taksija ravnomerno brundao i nestajao iza kružnog toka. Kako se buka pojavila, tako je jednostavno i brzo...

Topla noć beogradska 2. deo

        Ma bar je grad lep, možda malo prljav, ali lep.    Većini stranaca se dopadne Beograd, ali mi koji ovde živimo nemamo baš neko lepo mišljenje o našem gradu – rekao je pokušavajući da ga nadglasa.    Meni je lepa ova vaša gužva, užurbanost. Viđam baš puno ljudi, znaš kod nas na Grenlandu nekad danima i nedeljama ne vidim ni drugog medveda, a ni čoveka. Uželim se čuti tuđu riku ili ljudsku viku. Samo tišina, znaš to je nekad nepodnošljivo, nepregledna belina i bučna tišina.    Nego brate, pošto obojica ne možemo da zaspimo da li si za jedno pivo, bar malo da se razladiš – rekao je sa tradicionalnom beogradskom gostoprimljivošću.    Dosta sam već popio danas, idi ti samo po njega, ja ću nastaviti da pućkam svoju lulu - povukao je jak dim  i zagledao se u daljinu. Dim je lagano izlazio kako iz lule tako i njegovih usta i nestajao u pravcu gradskih ulica.    On je za to vreme ušao u svoju spavaću sobu...

Jovan Dučić i Banovo brdo, prvi deo

   Manifestacija Dani evropske baštine ustanovljena je 1991. godine od strane Saveta Evrope, uz podršku Evropske zajednice. Povod za njeno uvođenje bio je projekat „Otvoreni dani kulturnih spomenika“, koji je prvi put realizovan u Francuskoj 1984. godine. Cilj manifestacije je podsticanje interesovanja za evropsko kulturno nasleđe, kao i razvijanje svesti o sopstvenom identitetu, kojoj se najuspešnije prilazi prateći postojeće i stvarajući nove rute, mreže i veze.    U Srbiji se manifestacija održava od 2002. godine i predstavlja praznik kulture i turizma. Samim učešćem u njoj, Srbija je afirmisala svoju pripadnost evropskom kulturnom prostoru. Poseban značaj imala je 2007. godina, kada je Beograd bio domaćin centralne evropske proslave, postajući simbolička tačka rute, mreže i veze za celu Evropu.    Moj prvi susret sa manifestacijom dogodio se 2004. godine, u Galeriji 73, gde je priređena izložba starih fotografija našeg eminentnog fotografa Tome Grujičić...